اخبار و اطلاعیه ها

وزیر بهداشت در بازدید از سازمان بیمه سلامت ایرانیان:


وزیر بهداشت با اشاره به انتقال سازمان بیمه سلامت ایرانیان به وزارت بهداشت، گفت: البته این کار هنوز ناقص است و بخشی از تولیت بیمه‌ها در اختیار وزارت بهداشت نیست. سازمان‌های بیمه‌گر متعددی وجود دارد و اگر منابع تجمیع و سیاست‌ها واحد باشد، کارآمدتر می‌شوند. مجلس و دولت نیز باید در این حوزه حمایت جدی داشته باشد.

ایسنا: وزیر بهداشت با اشاره به انتقال سازمان بیمه سلامت ایرانیان به وزارت بهداشت، گفت: البته این کار هنوز ناقص است و بخشی از تولیت بیمه‌ها در اختیار وزارت بهداشت نیست. سازمان‌های بیمه‌گر متعددی وجود دارد و اگر منابع تجمیع و سیاست‌ها واحد باشد، کارآمدتر می‌شوند. مجلس و دولت نیز باید در این حوزه حمایت جدی داشته باشد.

دکتر سید حسن هاشمی در بازدید از سازمان بیمه سلامت ایرانیان اظهار کرد: طبق تصمیم مجلس سازمان بیمه سلامت مجددا به خانه اصلی خود یعنی وزارت بهداشت بازگردانده شد. هدف از این نقل و انتقال باید کارآمدی بیشتر بیمه‌ها و هماهنگی گسترده‌تر بین گروه‌های ارائه دهنده خدمت باشد. همچنین باید کنترل بیشتری بین منابع و مصارف صورت گیرد و حمایت طلبی بیشتری از نظام بیمه‌ای انجام شود.

وزیر بهداشت همچنین اضافه کرد: با این اقدام مردم حق بیمه منطقی‌تری پرداخت می‌کنند. اگر اولویت مجلس و دولت کمک به این حوزه باشد، می‌توان به یک نظام بیمه‌ای ارزشمند امیدوار بود. اگر این جابجایی صرفا ساختمان و تشکیلات باشد، هیچ تغییری ایجاد نمی‌شود. مهم این است که حمایت، هماهنگی بیشتر و منطقی اقتصادی بر این دستگاه حاکم باشد.

هاشمی با اشاره به بی‌توجهی برخی مسئولان به حوزه رفاه اجتماعی ادامه داد: یکی از مشکلات ما این است که اقتصاد دست اقتصاد‌دانان است و بیشتر اعضای دولت و مجلس هم اقتصاددان هستند و برخی از آنها علاقه‌ای به توسعه رفاه اجتماعی ندارند. باید به این موضوع در حوزه سیاستگذاری‌ها بیشتر توجه شود و در صدر برنامه احزاب قرار گیرد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه اگر بیمه‌ها کارآمد شوند، تمام روابط ناسالم برچیده می‌شود، افزود: کارآمدی بیمه‌ها، رعایت حقوق مردم، افزایش کیفیت ارائه خدمات، تصدی‌گری بیشتر دولت و ورود بخش خصوصی را به دنبال دارد. این انتقال تنها یک مقدمه‌ است که بخش‌های دیگر نیز اصلاح شوند. حتی در سیاست‌های کلی نظام سلامت نیز به این موضوع اشاره شده و باید اصلاح شود. منظور از این اصلاح، سیاستگذاری واحد است نه انتقال دستگاه و دارایی‌ها.

هاشمی با تاکید بر اینکه بیمه‌ها باید آقایی کنند نه اینکه سرشان پایین باشد و نتوانند امر و نهی کنند، اظهار کرد: بیمه یعنی خریدار و فروشنده باید همیشه محتاج خریدار خوش حساب باشد. باید کاری کرد که صندوق‌های بیمه تجمیع شوند. در این صورت آنها قدرت پیدا می‌کنند.

ضرورت تخصیص بودجه سلامت از محل مالیات ها

همچنین دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، در اجلاس معاونین درمان دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور با بیان اینکه در دولت یازدهم دکتر روحانی، مجلس و دستگاه هایی که به نوعی با حوزه سلامت مرتبط هستند، گام های خوبی در این حوزه برداشتند، ادامه داد: گام هایی که برداشته شد، در جهت کاهش هزینه‌ های درمان، احترام بیشتر به مردم در مراجعه به مراکز درمانی، توسعه خدمات و تخت‌های بیمارستانی و افزایش دسترسی مردم به خدمات درمانی اتفاق افتاد و رویکردمان هم در همه این برنامه‌ها مناطق محروم و شهرهای مرزی بود.

بر اساس گزارش وبدا، وزیربهداشت افزود: در جهت توسعه خدمات نیز تخت ها و خدمات زیادی روانه بیمارستان شد و در این راستا پزشکان متخصص و فوق تخصص در مناطق محروم مشغول خدمت شدند.

دکتر هاشمی گفت: در عین حال هدف گیری ‌های دیگری مانند ترویج زایمان طبیعی نیز انجام شد، به طوری که 2000 واحد تک نفره زایمان ساخته شد و یک میلیون و 600 هزار زایمان طبیعی رایگان انجام گرفت و شاهد کاهش آمار سزارین در کشور بودیم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: همچنین کار ویژه ای در حوزه سکته‌ های مغزی و قلبی آغاز شد که امیدواریم ادامه یابد، که مشابه این برنامه در کشورهای آمریکا و اروپا اجرا می‌شود و در کشورهای منطقه مشابه آن را نداریم، البته هنوز پوشش این برنامه کامل نیست و 54 بیمارستان در 24 شهر سکته‌ های قلبی و 55 بیمارستان در 25 شهر سکته‌ های مغزی را پوشش می ‌دهند.

دکتر هاشمی با بیان اینکه یکی از اقدامات ارزشمند در حوزه درمان توسعه تخت‌های ویژه بود؛ ادامه داد: مردم همیشه با مشکل کمبود تخت های ویژه مواجه بودند، در این دوره بالغ بر یک چهارم تخت‌ های ویژه موجود به تعداد تخت‌های ویژه اضافه شد و همچنین راه ‌اندازی 24 تا 25 هزار تخت بیمارستانی و تجهیز و بهره ‌برداری از آنها که کار بسیار دشواری بود نیز انجام گرفت.

در برخی تخصص ها کمبود داریم

وزیربهداشت تصریح کرد: اداره بیمارستان‌ها بسیار مشکل است، مثلا ما باید برای بالغ بر 420 شهر کشور جراح مغز داشته باشیم و این در حالی است که سالانه تنها 60 نفر در این رشته فارغ التحصیل می‌ شوند.

دکتر هاشمی ادامه داد: در سایر تخصص‌ها و فوق تخصص‌ها نیز کمبودهایی را داریم و درواقع تقاضا زیاد و تعداد فارغ التحصیلان کم است، بر این اساس اداره این مراکز بسیار سخت است و از همه معاونین درمان سپاسگزارم که توانستند، بخشی از درد مردم را کاهش دهند، چراکه حوزه درمان از سایر حوزه ها پیچیده تر است.

وزیربهداشت با بیان اینکه ما برای ادامه این مسیر با دو مشکل عمده روبه رو هستیم، گفت: مشکلاتی وجود داشته که از روز اول درباره آنها صحبت می‌ کردیم و تصور می ‌شد در طی مسیر حل شود، اما نه تنها حل نشده ‌اند بلکه مهم ‌ترین تهدید برای خدمات بهداشتی و درمانی به شمار می ‌آیند و این مسائل تولیت و یکپارچگی در حوزه سلامت و بحث منابع پایدار این حوزه است.

دکتر هاشمی ادامه داد: مثلا در بخش بهداشت مشکل‌ مان با سایر دستگاه‌ها اعم از وزارت صنعت، معدن تجارت، جهاد کشاورزی، وزارت نفت و نیرو و سایر دستگاههاست، چراکه آنها با غذا، آب و سلامت مردم ارتباط دارند یعنی کسانی که بیماری‌ ها را تولید می‌ کنند و یا می‌ توانند مانع بروز بیماریها شوند، در حوزه بهداشت جزو شرکای ما به حساب می‌ آیند، اما ما کمترین تاثیر را در برنامه‌های آنها داریم.

وزیربهداشت ادامه داد: مجلس و دولت باید به موضوع مدیریت یکپارچه توجه بیشتری نشان دهند، اما متاسفانه می‌ بینیم که اتوبان می ‌سازند، اما دریغ از پیش بینی یک پایگاه اورژانس برای آن، یا اینکه در کنار ساخت مجموعه مسکن مهر ، حتی یک مرکز درمانی یا بیمارستان ساخته نشد. بنابراین مهم است که سایر دستگاه‌ها با حوزه سلامت همراه بوده و مدیریت سلامت یکپارچه باشد.

دکتر هاشمی گفت: در حوزه درمان عواقب عدم یکپارچه بودن تولیت، بسیار اسفناک‌ تر است؛ چرا که ما نتوانستیم، طبق قانون صندوق‌ های بیمه را تجمیع کنیم و حتی در برخی موارد همراهی آنها را هم نداشتیم، مانند سازمان تامین اجتماعی که حق بیمه را دریافت کرده است، اما 10 ماه است که معوقاتش عقب مانده است.

وزیربهداشت افزود: جالب است که تامین اجتماعی هر ماه می ‌تواند برای بیمه بازنشستگی و سایر دستگاهها پول پرداخت کند، که مطالبات بیمارستان‌ها در مقابل این پرداخت‌ها عددی نبود.دکتر هاشمی بیان کرد: عدم پرداخت مطالبات بیمارستان‌ ها از سوی بیمه‌ها نوعی گروکشی بود و آنها گفتند چون دولت طلب ما را نداده، ما هم مطالبات بیمارستان ‌ها را پرداخت نمی‌ کنیم.

وزیر بهداشت گفت: ما در حوزه سلامت با فرد فرد مردم سر و کار داریم و نزدیک به 10 ماه است که مطالبات‌مان را دریافت نکرده ایم و در عین حال تعداد زیادی از بیمارستان‌ها در کشور در اختیار شرکای ما مانند سازمان تامین اجتماعی، نیروهای مسلح، بنیاد شهید و سایر دستگاها از جمله وزارت نفت هستند و اگر تولیت یکپارچه نباشد هر یک از اینها مسیر دلخواه خودشان را دنبال می‌ کنند که به نفع و صلاح تصمیم سازی‌ ها نیست.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: موضوع انتقال شورای عالی بیمه نیز علیرغم اینکه مجلس تصمیم بر انتقال سازمان بیمه سلامت ایرانیان به وزارت بهداشت گرفت، اما با یک رای بلاتکلیف مانده است. از یک طرف مسئولیت آن به وزارت بهداشت سپرده شده و از سوی دیگر شورای عالی بیمه در اختیار وزارت رفاه که از حیث ساختاری زیر مجموعه تولیت که وزارت بهداشت است، قرار ندارد.

وزیربهداشت درخصوص پایداری منابع در حوزه سلامت گفت: منابع این حوزه علیرغم اینکه قرار بود به موقع و کامل تحویل داده شود، اما با آنچه که در رسانه ها گفته شد، تفاوت زیادی داشت و به نظر بنده جامعه پزشکی نجابت به خرج دادند و با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشتند.

سازمان برنامه و بودجه متفاوت عمل کند

دکتر هاشمی گفت: مشکل پایداری منابع باید در دولت بعدی رفع شود، یعنی سازمان برنامه و بودجه در مورد 10 درصد هدفمندی یارانه ها و نیز در مورد ردیف های قانونی که در بودجه می آید، باید متفاوت عمل کند.

دکتر هاشمی گفت: اگر کشور پول نداشت، سبد خدمت باید کوچکتر می شد، اگر بودجه ای نبود، تا سرانه را بپردازد، تعداد کمتری بیمه می شدند ؛ از سوی دیگر توقف این طرح هم کار آسانی نیست و از سوی دیگر روا نیست از جایی خرید خدمت کنیم و پول آن را به موقع پرداخت نکنیم.

ضرورت پایداری منابع در دولت دوازدهم

 دکتر هاشمی با بیان اینکه باید در دولت دوازدهم منابع پایدار شود، گفت: پیشنهاد ما این است که آنچه از منابع عمومی به ما اختصاص داده می شود را حذف کنند و معادل این پول از مالیات به ما اختصاص بدهند. ضمانت مالیات پایدارتر است و امیدواریم با لطف مجلس و نگاه مسئولان سازمان برنامه و بودجه این اتفاق بیفتد.

وزیربهداشت در ادامه بیان کرد: برخی می ‌گفتند، اگر پول طرح تحول را به ما هم می ‌دادید، زمین را به آسمان می‌ دوختیم! اما به ما در طول سه سال گذشته فقط 12 هزار میلیارد تومان دادند و توانستیم رضایت 80 درصدی مردم را ایجاد کنیم و البته برخی از کسانی که دولت را تخریب کردند، چون می‌ خواستند توفیق نظام را کتمان کنند می ‌گفتند، اینها پول طرح تحول را به پزشکان دادند و دستمزدها را افزایش دادند، اما این افراد نمی ‌بینند که توانستیم زیر میزی‌ ها را جمع کنیم.

تصدی گری دولت در حوزه سلامت یکی از اشکالات ذاتی

دکتر هاشمی با بیان اینکه برخی اشکالاتی هم به طور ذاتی در حوزه سلامت وجود دارد، افزود: مشکلات ذاتی حوزه سلامت هم باید رفع شود به عنوان مثال تصدی گری دولت در این حوزه یکی

از این اشکالات است. کار مدیران ارشد وزارت بهداشت در حوزه درمان اداره بیمارستان نیست، بلکه باید در آنجا سیاستگذاری و نظارت کنند، نه اینکه خودشان تصدی‌گر باشند. بنابراین باید این موضوعات در آینده اصلاح شوند.

وزیربهداشت گفت: مشکلاتی نظیر بی عدالتی در پرداخت نیز وجود دارد، اما سنگ بنای این بی عدالتی 30 سال پیش گذاشته شده است و اکنون دیگر تغییر نظام پرداخت کار آسانی نیست، بنابراین ما باید این اشکالات را به مرور زمان حل کنیم.