• EN
 •    
ماجرای الکترونیک شدن خدمات بیمه‌های تکمیلی چیست؟

موضوع نسخه‌نویسی الکترونیکی، طرحی که از اسفند ۱۳۹۹ اجباری شد و تمامی پزشکان طرف قرارداد با بیمه تأمین اجتماعی و بیمه سلامت ملزم به استفاده از این سیستم و ثبت نسخه آنلاین شدند. این طرح چند سالی به صورت نصف و نیمه در حال اجرا بود تا اینکه تبصره 17 قانون بودجه 1401 علاوه بر بیمه‌های پایه، بیمه‌های تکمیلی را نیز مکلف به ارائه خدماتشان بصورت الکترونیک کرد.

به گزارش روابط عمومی آتیه سازان حافظ به نقل از خبرگزاری خانه ملت فاطمه محمدبیگی رئیس کمیته سلامت الکترونیک کمیسیون بهداشت مجلس با انتقاد از اجرا نشدن طرح گفت: 7 ماه از ابلاغ قانون بودجه 1401 می‌گذرد و دستگاه‌ها باید تکالیف و اقداماتی را که ملزم به اجرای آن بودند را انجام می‌دادند اما به درستی اجرا نشده و تکالیف بر زمین مانده اند در حالی که باید تا آخر مهرماه تعیین تکلیف شوند.

‌قانونی که محمدبیگی از اجرا نشدن آن گلایه می‌کند تبصره 17 قانون بودجه سال 1401 است که در بند 3 آن نیز صراحتا آمده است: ‌سازمان‌های بیمه‌گر پایه و تکمیلی و کلیه ذی‌نفعان مندرج در بند(۷) ضوابط اجرائی طرح نسخه الکترونیک مکلفند، وظایف و تکالیف اجرائی مشخص شده در طرح نسخه الکترونیک مربوط به خود را تا حداکثر سه‌ماه پس از ابلاغ این قانون به‌طور کامل انجام داده و سامانه‌های موجود خود را تکمیل و اصلاح نمایند. شورای‌عالی بیمه سلامت مکلف است بر حسن اجرای این جزء نظارت نموده و به‌صورت ماهانه گزارش پیشرفت را به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و دیوان محاسبات کشور ارائه نماید.

همچنین دکتر مهدی ناصحی مدیر عامل سازمان بیمه سلامت در گفت‌وگو با فانا، با بیان اینکه امتناع بیمه‌های تکمیلی از پیوستن به طرح نسخه الکترونیک غیر قانونی است گفت: علیرغم تاکید قانون بودجه ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ بر پیوستن بیمه‌های تکمیلی و موسسات به نسخه الکترونیک اما هنوز بیمه‌های تکمیلی به این طرح نپیوستند.

وی ادامه داد: به علت نپیوستن این مراکز، پرداخت هایی که دارند غیر قانونی است و از این جهت درخواست می کنم بعلت مشکلاتی که این موضوع برای مردم ایجاد کرده و باید چندین مرتبه بین مراکز ارائه دهنده خدمت در رفت و آمد باشند، هرچه زودتر این موسسات و بیمه های تکمیلی به طرح نسخه الکترونیک بپیوندند. مدیر عامل سازمان بیمه سلامت تاکید کرد: با الکترونیکی شدن بیمه های تکمیلی روند دریافت خدمات برای بیماران کوتاهتر میشود و وقتی بیمه های پایه با گستردگی که دارند به نسخه الکترونیک پیوستند دیگر بیمه های تکمیلی کوچک بهانه ای برای نپیوستن به این طرح نباید داشته باشند.

مجید بهزادپور رئیس کل بیمه مرکزی نیز در این زمینه به روزنامه ایران گفت: از مهمترین برنامه‌های بیمه مرکزی تکمیل سامانه مربوط به نسخه الکترونیک است؛ طبق هماهنگی‌های انجام شده حداکثر تا 2 ماه آینده بیمه‌های تکمیلی درمان نیز به سامانه سلامت (نسخه الکترونیکی) متصل می‌شود.

گفتنی است در حال حاضر بیمه آتیه سازان حافظ تنها بیمه تکمیلی درمان است که طرح ارائه خدمات الکترونیک را اجرا می‌کند.

انتهای پیام./


ارسال دیدگاه

دستورالعمل ها

پیوست 1
پیوست 1
پیوست 1
راهنمای خودمراقبتی و بهبود ایمنی در برابر ویروس کرونا، بر اساس اصول بهداشتی، پزشکی رایج و آموزه‌های طب ایرانی
 1. صفحات وب سایت به سرعت بارگذاری می شود؟

  عالی    خوب    متوسط    کم
 2. آیا اطلاعات موجود در وب سایت بروز می باشد؟

  عالی    خوب    متوسط    کم
 3. آیا اطلاعات مورد نظرتان با کمترین زمان و کمترین ابهام پیدا می شود؟


  عالی    خوب    متوسط    کم
 4. نظرتان در مورد طراحی قالب وب سایت چگونه است؟


  عالی    خوب    متوسط    کم
 5. وب سایت آتیه سازان حافظ برطرف کننده اطلاعات مورد نیاز شما در خصوص خدمات بیمه تکمیلی می باشد؟


  عالی    خوب    متوسط    کم
 6. اطلاعات جامع و کافی در خصوص شرکت بیمه آتیه سازان حافظ در وب سایت موجود است؟


  عالی    خوب    متوسط    کم
 7. وب سایت شرکت دارای سازماندهی خوبی است؟


  عالی    خوب    متوسط    کم
 8. در وب سایت اطلاعات تماس مانند آدرس ایمیل، شماره تماس ها و غیره وجود دارد؟

  عالی    خوب    متوسط    کم
 9. دسترسی به فرم های کاربردی را چگونه ارزیابی می کنید؟

  عالی    خوب    متوسط    کم
 10. معرفی و دسترسی به بخش های وب سایت شرکت بیمه آتیه سازان حافظ را چگونه ارزیابی میکنید؟

  عالی    خوب    متوسط    کم
 11. در صورت تمایل , نظرات و پیشنهادات خود را درج نمایید.