• EN
 •    
وزیر بهداشت در مراسم هفته بیمه سلامت:
نظارت بیمه‌ها بر درمان بیماران به صورت هوشمند و نرم افزاری باشد
هوشمندسازی درمان بیماران

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: نظارت بیمه‌ها بر فرآیند درمانی بیماران باید به صورت هوشمند و نرم افزاری باشد و همچنین اطلاعات مربوطه باید به وزارت بهداشت متصل باشد تا اطلاعات سلامت به روز شکل بگیرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آتیه سازان حافظ و به نقل از خبرنگار پایگاه خبری سازمان بیمه سلامت، بهرام عین اللهی در مراسم بزرگداشت هفته بیمه سلامت که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری فیزیکی برگزار شد، افزود: حرکت بیمه در دنیا بسیار موثر و مفید است و با توجه به رشد جهان در قسمت‌های مختلف منجر به این شده که بیمه به عنوان یک صنعت مترقی مطرح شود. با توجه به رشدی که در علوم پزشکی داشتیم و خدماتی که ارائه می‌شود و هزینه‌های هنگفت در خدمات سلامت، مردم بدون بیمه دچار مشکل می‌شوند.

وی ادامه داد: پس از انقلاب اسلامی و در سوم آبان ۱۳۷۳ حرکت انقلابی برای راه اندازی بیمه سلامت راه افتاد، اما در طول این سال‌ها به نتایج مورد نظر نرسیدیم و نیازمند حرکت‌های بیشتری هستیم. پوشش جمعیتی هنوز کامل نشده و بخشی از جامعه هنوز از بیمه برخوردار نیستند و به خصوص در مناطق محروم در این زمینه رضایتمندی کمتر است. برخی از بیماری‌ها منجر به تحمیل هزینه‌های هنگفت به خانواده‌ها می‌شود. در نتیجه باید به این سمت حرکت کنیم که به قول فرمایش مقام معظم رهبری، هرکسی که بیمار می‌شود، فقط درد بیماری داشته باشد.

عین اللهی گفت: متاسفانه در حال حاضر پرداختی از جیب بیماران افزایش یافته است. همه باید کمک کنیم تا این پرداختی از جیب را کاهش بدهیم. استفاده از فناوری اطلاعات ضروری است و باید به این سمت حرکت کنیم که عدالت در دسترسی به خدمات سلامت ایجاد شود. بحث پزشکی خانواده هنوز مغفول مانده و هر حرکتی بدون پزشکی خانواده نمی‌تواند منجر به موفقیت شود. طرح تحول سلامت در کشور اجرا و منابع شاید ۵ تا ۶ برابر شد، اما پرداختی از جیب افزایش پیدا کرده است. بنابراین تزریق منابع به تنهایی کمک نمی‌کند و نیازمند اقدامات بیشتری هستیم.

وزیر بهداشت بیان کرد: مشکلات زیادی در نظام سلامت داریم که بیمه‌ها برای حل آنها می‌توانند کمک کنند. مراکز درمانی مجبور هستند برای دریافت هزینه‌هایی که انجام داده‌اند، اقدامات مورد نظر بیمه‌ها را انجام بدهند. بیمه‌ها می‌توانند بسیاری از مشکلات را حل کنند. نرم افزارها باید جامع باشند. برای این‌که بتوانیم اطلاعات دقیقی از بیماری‌ها داشته باشیم تا در پیشگیری موفق باشیم، به اطلاعات منطقه‌ای نیاز داریم. باید به جای این‌که همه هزینه‌ها را به سمت درمان ببریم، به پیشگیری توجه کنیم و در این زمینه بیمه‌ها بسیار کمک کننده خواهند بود.

وی افزود: حدود هزار بیمارستان در کشور داریم که همه می‌توانند به عنوان پایلوت برنامه‌ها استفاده شوند. یکی از مشکلات جامعه پرستاری، نوشتن بیش از حد است. زیرا پرستاران به جای این‌که به بیماران برسند، به طور مداوم مشغول نوشتن هستند. با توجه به سیستم‌های دیجیتال، بیمه‌ها می‌توانند نرم افزارهایی ارائه داده که مشکلاتی از این دست را کاهش بدهند. یکی دیگر از مشکلات ما، خطاهای پزشکی است که آن هم از طریق نرم افزارها قابل ثبت است.

عین اللهی گفت: بهداشت بدون درمان نمی‌تواند کاری انجام بدهد و بهداشت به درمان پیوسته است. مشکل ما این است که بهداشت و درمان را مجزا می‌بینیم. البته در وزارت بهداشت برای مدتی معاونت سلامت ایجاد شد که آن هم موفق نبود. ولی باید بهداشت و درمان را پیوسته بدانیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: یکی از مشکلاتی که در بیمه‌ها داریم این است که به طور مداوم به حوزه درمان پول تزریق می‌شود. باید به سمتی پیش برویم که بیمه‌ها به عنوان مرکز تحقیقاتی و پیوسته با وزارت بهداشت باشند. بیمه‌ها در کشور ما آن طور که باید قوی نشدند. بیمه‌ها بهترین مکان برای نظارت و برنامه ریزی است. نزدیک به ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی در کشور داریم که خروجی آنها فقط مقاله است. مقاله اگر نیاز مردم را حل نکند، به چه درد می‌خورد. باید بیمه‌ها را به عنوان مراکز تحقیقاتی ببینیم که مشکل مردم را حل کنند. بنابر این بیمه‌ها می‌توانند کارهای کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشند. راهنماهای بالینی و پرونده الکترونیک سلامت و نظارت نرم افزاری نقش‌های مهمی دارند که باید انجام شود.

وی اظهار کرد: در زمینه کرونا باید از همه همکاران تشکر کنیم. زیرا اقدامات انقلابی در حوزه درمان کرونا انجام شد. هر بیمار کرونایی بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون هزینه دارد و حداقل یک قلم داروی رمدسیویر نزدیک به ۶ تا ۷ میلیون هزینه داشت. از همه کسانی که در حوزه درمان کرونا تلاش کردند، تشکر می‌کنم و امیدوارم به سرعت به سمت الکترونیکی و هوشمند شدن خدمات حرکت کنیم.

عین اللهی گفت: تقویت بیمه‌ها یکی از برنامه‌های اصلی است و باید بیمه‌ها را در همه فرآیندها تقویت کنیم تا به اهداف اصلی مبنی بر کنترل بیماری‌ها برسیم.

انتهای پیام./


ارسال دیدگاه

دستورالعمل ها

پیوست 1
پیوست 1
پیوست 1
راهنمای خودمراقبتی و بهبود ایمنی در برابر ویروس کرونا، بر اساس اصول بهداشتی، پزشکی رایج و آموزه‌های طب ایرانی
 1. صفحات وب سایت به سرعت بارگذاری می شود؟

  عالی    خوب    متوسط    کم
 2. آیا اطلاعات موجود در وب سایت بروز می باشد؟

  عالی    خوب    متوسط    کم
 3. آیا اطلاعات مورد نظرتان با کمترین زمان و کمترین ابهام پیدا می شود؟


  عالی    خوب    متوسط    کم
 4. نظرتان در مورد طراحی قالب وب سایت چگونه است؟


  عالی    خوب    متوسط    کم
 5. وب سایت آتیه سازان حافظ برطرف کننده اطلاعات مورد نیاز شما در خصوص خدمات بیمه تکمیلی می باشد؟


  عالی    خوب    متوسط    کم
 6. اطلاعات جامع و کافی در خصوص شرکت بیمه آتیه سازان حافظ در وب سایت موجود است؟


  عالی    خوب    متوسط    کم
 7. وب سایت شرکت دارای سازماندهی خوبی است؟


  عالی    خوب    متوسط    کم
 8. در وب سایت اطلاعات تماس مانند آدرس ایمیل، شماره تماس ها و غیره وجود دارد؟

  عالی    خوب    متوسط    کم
 9. دسترسی به فرم های کاربردی را چگونه ارزیابی می کنید؟

  عالی    خوب    متوسط    کم
 10. معرفی و دسترسی به بخش های وب سایت شرکت بیمه آتیه سازان حافظ را چگونه ارزیابی میکنید؟

  عالی    خوب    متوسط    کم
 11. در صورت تمایل , نظرات و پیشنهادات خود را درج نمایید.