اخبار و اطلاعیه ها

در گفت‌وگو با آتیه‌سازان حافظ مطرح شد؛


مدیر منابع انسانی و پشتیبانی آتیه‌سازان حافظ در خصوص اجرایی شدن طرح طبقه‌بندی مشاغل توضیحاتی مطرح کرد.

به گزارش آتیه‌سازان حافظ، محمدرضا کیانی، با اشاره به سوالاتی که پس از اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل از سوی همکاران مطرح شده است، گفت: این طرح بر اساس ماده 49 قانون کار جمهوری اسلامی ایران تدوین شده و به اجرا درآمده است. این ماده قانونی می‌گوید: به منظور استقرار مناسبات صحیح کارگاه با بازار کار در زمینه مزد و مشخص بودن شرح وظایف و دامنه مسئولیت مشاغل مختلف در کارگاه، کارفرمایان مشمول این قانون موظفند با همکاری کمیته طبقه‌بندی مشاغل، کارگاه و یا موسسات ذیصلاح، طرح طبقه‌بندی مشاغل را تهیه کنند و پس از تایید وزارت کار و امور اجتماعی به مرحله اجرا درآورند.

مدیر منابع انسانی و پشتیبانی آتیه‌سازان حافظ، ادامه داد: خوشبختانه این طرح با رهنمودهای مدیرعامل محترم آتیه‌سازان حافظ و تلاش مدیران و همکارانی که در گذشته و در حال حاضر بار اصلی تدوین این طرح را بر عهده داشتند، با دو هدف اصلی ساماندهی و منظم کردن پرداخت‌ها بر اساس قوانین و مقررات قانون کار و ساماندهی پست‌ها و مشاغل بر اساس شرایط احراز پست تدوین و اجرایی شد.

وی بیان کرد: از دو منظر می‌توان به طرح طبقه‌بندی مشاغل نگاه کرد؛ از یک منظر که صرفاً روابط خشک کارگر و کارفرمایی را حاکم بر این طرح می‌داند و منظری جدید که طرح مزبور فرصتی برای سازمان‌های بالنده و مترقی است تا بتوانند همگرایی، مشارکت و توانمندی سرمایه‌ اصلی خود یعنی نیروی انسانی را به بالاترین حد برسانند.

کیانی با بیان اینکه این طرح یک فرآیند تک‌مرحله‌ای نیست که با اجرایی شدن آن، تمام‌شده تلقی شود، افزود:  طرح طبقه‌بندی مشاغل روندی مداوم است که بهبود مستمر را در درون خود دارد، از یک نقطه شروع و فرآیندی ادامه‌دار تلقی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: هدف فرآیندهایی که در این طرح تعریف می‌شود منفعت تمام ذینفعان است، لذا در حوزه نیروی انسانی، ارتقای بهره‌وری، ایجاد انگیزه و عنایت ویژه به نیروی کار مدنظر قرار گرفته و در چارچوب اجرا، مکانیزم‌های خاصی در قالب دستورالعمل ارتقای شغلی، ارزیابی عملکرد به منظور تخصیص ارتقای رتبه و بهینه کردن وضعیت همکاران پیش‌بینی شده است.

مدیر منابع انسانی و پشتیبانی آتیه‌سازان همچنین گفت: اجرای این طرح مستلزم اصلاح روش‌های گذشته است بنابراین قانون اجازه نمی‌دهد در پرداخت‌های قانونی منبعث از احکام قراردادها کاهشی بوجود بیاد و در صورت هرگونه کاهش در حقوق و مزایای قانونی تفاوت تطبیق لحاظ و پرداخت می‌شود.

وی افزود: یکی از مواردی که در طرح طبقه‌بندی مشاغل مطرح شده، حقوق و مزایای فعلی کارکنان است اما به واقع این طرح ظرفیت‌های بسیاری برای بهبود وضعیت شغلی همکاران از جمله ارتقای شغلی، ارتقای رتبه و نگرش ویژه به نیروهای متخصص و کارآمد از طریق پرداخت حق جذب را در درون خود دارد. در تدوین این طرح مواردی از جمله مدرک تحصیلی مرتبط، سوابق و تجربیات مرتبط با پست مورد تصدی و همچنین شرایط احراز پست‌ها و سوابق ایثارگری مورد توجه قرار گرفته است لذا خواهشمندیم همکاران از مقایسه خود با سایر کارکنان پرهیز کنند و در نظر داشته باشند که شرایط احراز پست‌های مختلف متفاوت است.

مدیر منابع انسانی و پشتیبانی آتیه‌سازان حافظ در پایان گفت: از اینکه این توفیق حاصل شد که خدمتگزار همکاران صمیمی و تلاشگر باشم خداوند متعال را شاکرم و مجدداً به نوبه خود از زحمات تمام همکاران و مشاورانی که در تدوین، تکمیل، اصلاح و اجرای این طرح کوشش کردند تشکر می‌کنم.

به اطلاع می‌رساند در راستای پاسخگویی به سوالات همکاران محترم درخصوص طرح طبقه‌بندی مشاغل، همکاران واحد اداری بر اساس زمانبندی صورت گرفته با مراجعه حضوری به شعب، ضمن تقدیم قرارداد سال‌های 96 و 97 پاسخگوی سوالات شما عزیزان خواهند بود.

ضمناً کتابچه های طرح طبقه بندی مشاغل از تاریخ 1397/4/11 در سایت شرکت به آدرسwww.atiyehsazan.ir قرار خواهد گرفت.

این مدیریت آمادگی دارد جهت شفاف‌سازی هرچه بیشتر، پاسخگوی تمام مراجعات حضوری یا تماس تلفنی همکاران باشد.

 

طرح طبقه بندی مشاغل